Zimná ochrana rastlín

Zimná ochrana rastlín

Dnes si povieme niečo o ochrane okrasných rastlín v zime. Väčšina rastlín, pestovaných v našich podmienkach, znáša zimy bez problémov. Sú však aj také, ktoré treba chrániť pred mrazom, ak z nich chceme mať radosť aj na ďalší rok.

Farebnú okrasu skoro každej záhrady – ruže, uchránime pred mrazivým počasím zasypaním kôrou alebo nakopcovaním zeme na spodnú časť rastliny. Postarať sa treba aj o vyššie konáre a to tak, že ich zatienime čečinou a tým ich ochránime pred zubatým zimným slnkom. Málokto si totiž uvedomuje, že v zime je dôležitejšia ochrana pred slnkom, než mrazom. Do vyššie popísanej ochrany ruží sa však nepúšťame príliš skoro na jeseň, ale až s príchodom prvých mrazov. Predčasné prikrytie ruží im totiž môže viac ublížiť ako pomôcť.

Stĺpovité dreviny, ktoré sú citlivé na poškodenie tvaru snehom alebo námrazou, napríklad rod Juniperus a niektoré tuje, zviažeme hrubším špagátom, aby ich nerozvalilo. Tým si po zime zachovajú svoj pôvodný tvar.

Vždyzelené rastliny, ako napríklad Rhododendron, Skimia, či Laurocerasus, posadené na slnečnom stanovišti, môžu v zime trpieť prudkými zmenami teploty. Ak nočná teplota dosiahne -15 až -20 °C  a ráno sa slnko oprie do listov, tie sa za krátku dobu zohrejú až na +10 až +15 °C, čo predstavuje rozdiel teplôt cca 30 °C. Takéto teplotné zmeny môžu spôsobiť praskanie konárov stromov. Preto je dobré dodržať nižšie uvedené zásady:

Prvou je správna výsadba citlivých rastlín. Tie, ktorým by zimné slnko mohlo uškodiť, sadíme na stanovištia, ktoré sú chránené hlavne pred ranným slnkom. Napríklad tam, kde tieň vrhá dom, strom, plot alebo tam, kde je rozptýlený tieň po celý deň (pod korunami listnatých stromov). Ak to nie je možné, zatienime rastliny v zime čečinou alebo netkanou bielou geotextíliou, ktorá spomalí tepelné skoky a zároveň umožní výmenu vzduchu, zásluhou čoho môže rastlina dýchať. Nikdy nepoužívame igelit, pod ktorým sa rastliny zvyknú spariť.

Ďalšou dôležitou zásadou je ochrana koreňového systému okrasných drevín pestovaných v nádobách. Väčšina drevín, ktoré bez najmenších problémov prezimujú v záhone, pri pestovaní v kvetináči v zime uhynie z dôvodu extrémneho premrznutia koreňov. To môže priamo zničiť rastlinu alebo spôsobiť jej uschnutie, pretože tá vyparuje vodu aj v zime a zamrznuté korene nedokážu prijať novú. Preto je vhodné kvetináče položiť na záhon a prisypať ich kôrou alebo obložiť polystyrénom. Môžeme ich tiež obaliť hrubou jutovinou alebo starým kobercom.

Nezabudnime, že rastliny v zime potrebujú aj vlahu. V prípade, že nasneží, je dobré okolo nich nakopiť sneh, ktorý ich pri postupnom topení dostatočne zavlaží. Ak však počas zimy nesneží, je nutné rastliny občas poliať, ale len v čase, keď je odmäk, aby nám cez zimu neuschli. To platí hlavne pre rastliny pestované v nádobách.

Správne zazimované rastliny jednoduchšie zvládnu nástrahy zimného počasia a v ďalšom roku budú pekne prirastať a rozvíjať sa.

About the Author

bobo_admin administrator

Comments Are Closed!!!